آموزش نصب دوربین مدار بسته در آسانسور

در بسیاری از ساختمان های مسکونی و بلوک های چندین طبقه که دارای پارکینگ و آسانسور هستند، نیاز به نظارت تصویری در آسانسورها و پارکینگ ها در اثر وقوع تخلفات گوناگون و جرائم متعدد امری واجب شده است.

چگونه در یک آسانسور با اتاق استاندارد دوربین مدار بسته نصب کنیم؟

عمدتا نصب دوربین مدار بسته در اتاق های آسانسور به دو منظور کلی انجام میگیرد:

1-     نظارت درب ورودی آسانسور، جهت گرفتن آمار تعداد افرادی که در زمان های مشخص تردد میکنند و یا شناسایی افراد.

2-   مشاهده صد در صدی داخل آسانسور به قصد کنترل و برقراری امنیت.

نکته :

(به یاد داشته باشید که اگر داخل آسانسور، دوربین نصب شود، حتما به وسیله برچسب یا تابلو مخصوص علامت نصب دوربین مدار بسته در این محل، اطلاع رسانی شود. چون در غیر این صورت نصب دوربین در حریم آسانسورها جرم محسوب می شود و معادل قانون تجاوز به حقوق شهروندی تلقی خواهد شد.)

از مهمترین کارکرد سیستم مدار بسته داخل آسانسور، نظارت صد در صدی و کلی به فضای اتاق آسانسور است. و از سوی دیگر کیفیت تصاویر زندهو ضبط شده باید دارای حداقل وضوح برای تشخیص چهره افراد باشد.

بنابراین باید از دوربین هایی با کیفیت بالا و میدان دید عریض واز همه مهمتر با محفظه نگهدارنده مناسباستفاده کرد.

از بزرگترین مزایای استفاده از این سیستم می توان به بازدارندگی افراد برای انجام تخلف و جرایم اشاره کرد و همچنین افراد داخل آسانسور از کنترل رفتار خود در داخل آسانسور مطلع خواهند شد. محل نصب دوربین داخل آسانسور باید یکی از گوشه های داخلی سقف باشد.

طریقه کابل کشی داخل آسانسور:

اگر تا به حال وارد چاله آسانسور شده باشید باید بدانید که ابتدای انجام نصب دوربین داخل آسانسور باید به مکانیزم کلی آسانسور آشنا باشید. آسانسور ها به صورت کلی و در همه مدل ها یک کابل فرمان دارند که به تراول کابل معروف است، که یک کابل تخت است. تراول کابل اندازه ارتفاع ساختمان و طول مسافتی که کابین باید طی کند، در نظر گرفته می شود که همراه کابین حرکت کند.

بهترین و تنها ترین راه برای کابل کشی دوربین داخل آسانسور استفاده از همین تراول کابل است به طوری که کابل های دوربین را (برق + کواکسیال) روی تراول کابل قرار داده و با چسب به دقت آن را بچسبانیم و با فاصله نیم متر به نیم متر کل مسیر را به همین شکل چسب بزنیم. این کار مستلزم دقت زیاد برای حفظ تجهیزات آسانسور و آسیب نزدن به آنها می باشد و دارای زحمت فراوان است.

و اما اگر بخواهیم مراحل کابل کشی را برای نصب دوربین داخل آسانسور نداشته باشیم، چه باید کرد؟

استفاده از دوربین بی سیم داخل آسانسور :

همانطور که می دانید دوربین های بی سیم دارای یک برد و مسافت پوششی مشخص می باشند بنابراین استفاده از این نوع دوربین ها برای آسانسورها که دارای حداقل مسافت 3 طبقه به بالا هستند، امکان پذیر نیست. از طرفی معمولا کابین های آسانسور از فلز و یا ترکیبی از فلز با مواد دیگر ساخته می شود و اگر دوربین بی سیم را داخل کابین قرار دهیم به دلایل وجود فضای فلزی در اطراف دوربین از برد آن کم میشود. و بعد از آن مرحله عبور از دیوار را دارد که به طور تقریبی و متوسط عبور امواج وایرلس از دیوارهای معمولی با قطر استاندارد، به ازای وجود هر دیوار معادل 10 متر از برد اصل امواج کاسته خواهد شد.

در آخر برای اتصال و دریافت امواج، دیگر امواجی باقی نخواهد ماند.

پس استفاده از این دوربین ها داخل اتاقک آسانسور توصیه نمی شود.

 

مقاله های بیشتر در دوربین دات کام

www.2rbin.com