جهت حفظ امنیت منزل و محل کسب خود در زمان تعطیلات نوروزی چه باید کرد؟ (قسمت دوم)

در قسمت اول این مقاله به میزان بالای سرقت­ ها و جرائم که در چهارده روز اول سال اتفاق می افتد پرداختیم.

 

اما در این مقاله می خواهیم به روش هایی که سارقان از آنها  جهت سرقت و نفوذ به اماکن استفاده می کنند بپردازیم.

 

طی گزارشات پلیس آگاهی استان تهران، چندی پیش موفق به دستگیری یک باند حرفه ای سرقت منازل در تهران شدند که به گفته خود این سارقین

 

حدود 70 درصد سرقت های آنها از درب بالکن صورت گرفته است.

 

 

 

 

شاید این موضوع به ذهن شما هم رسیده باشد که آیا واقعا چگونه می شود سارقین از درب بالکن منزل واقع در طبقات بالای راه نفوذ پیدا کنند.

 

 

اگر هنوز بر این باور هستید که سارقین نمی توانند از راه بالکن که مثلاً در طبقه چهارم واقع شده است وارد شوند کافی است به ویدئوی زیر دقت کنید تا متوجه شوید که ساختمان هر چند طبقه که داشته باشد باز هم در امنیت کامل قرار ندارند.

 

 

اولین راه که برای مقابله با این موضوع وجود دارد، نرده کشی و تعبیه حفاظ برای درب بالکن های منازل است که این بهترین راه ممکن می باشد.

 

 

بالکن امن نرده کشی شده
نرده کشی بالکن برای مقابله از نفوذ سارقین به منازل

 

 

راه دوم این است که برای درب های منزل (درب ورودی اصلی – درب بالکن) و یا حتی پنجره ها سنسورهای مخصوص به خود را نصب کنیم.

 

سنسور مغناطیسی درب
سنسور مغناطیسی برای درب منزل و پنجره ها

 

بعنوان مثال سنسور مدل  DCTXP2  محصول پارادوکس کانادا  ( نمایش محصول ) مناسب برای دربه ای منازل می باشد و مکانیزم آن به این گونه است

 

 

 

که اگر تراز این دو قطعه سنسور کوچکترین تکان و حرکتی داشته باشند سیستم شروع به اعلام هشدار خواهد کرد.

 

و یا برای پنجره ها که معمولاً سارقین با شکستن شیشه ها وارد منازل می شوند نیز سنسوری وجود دارد که حساس به صدای شکست شیشه می باشد.

 

سنسور  مدل G550 پارادوکس

 

 

 

پس با توجه به این موارد دانستیم که درصد عمده ای از سارقین به اصطلاح توسط بالکن رویی وارد منازل می شود که در اینجا راهکاری مقابله با آنها را شرح دادیم.

 

شاید این سؤال پیش بیاید که اگر سارقین حرفه ای باشند و برق منزل را قبل از اقدام به ورود، قطع کنند چه باید کرد؟

 

پاسخ به این سؤال نیز بسیار ساده است.

عموماً هم سیستم های اعلام سرقت خصوصاً دزدگیر پارادوکس دارای باطری بکاپ می باشند که در مواقع قطع برق سیستم همچنان به کار خود ادامه خواهد داد.

 

حتی در مواقعی که یک چشمی مورد اصابت جسم و یا خرابکاری قرار بگیرید سیستم به سرعت آن را تشخیص داده

و فوراً شروع به آژیر زدن و شماره گیری تلفن هایی که از قبل به آنها داده ایم می کند.

 

ارگان محترم نیروی انتظامی تقریباً در همه جای کشور در هنگام تعطیلات نوروزی اقدام به مراقت بیشتر و گشت زنی در معابر شلوغ و اماکن مسکونی خواهد کرد که این موضوع به خودی خود بسیار بازدارنده بوده است

 

 

 

اما به یاد داشته باشید در روز سیزدهم فروردین (روز طبیعت) تقریباً 90 درصد مردم از خانه ها خارج می شوند و به قصد پیک نیک در دامان طبیعت خانه خود را ترک می کنند.

این روز یکی از پرحادثه ترین روزهای سال از لحاظ سرقت منازل است که با پیشگیری و انجام نکات ایمنی می توان جلوی سارقین را گرفت.

اما در مواردی شاهد این بوده ایم که در روز سیزدهم فروردین سارقین با داشتن اینکه مالک خانه از منزل فاصله زیادی دارد و اگر دزدگیر به صدا دربیاید

و شماره آن را بگیرد زمان زیادی خواهد برد تا مالک به خانه برگردد با برنامه ریزی و سرعت بالا اقدام به خالی کردن منزل مربوط کرده اند و از محل متواری شده اند.

 

در این بین هم آن منازلی که علاوه بر سیستم اعلام سرقت (دزدگیر پارادوکس) خانه خود را به دوربین مداربسته هم تجهیز کرده بودند،

توانسته اند همه سارقین را شناسایی کرده و دستگیر کنند و اموال مسروقه را آنها پس بگیرند.

 

توجه داشته باشید که برای حفظ امنیت کامل یک مکان نیاز است که در آن محل از دزدگیر مرغوب و بدون خط (دزدگیر پارادوکس) و همچنی

دوربین مداربسته با کیفیت و با دوام (LTS Dahua) به صورت ترکیبی استفاده کرد تا بتوان در کمال آرامش منزل خو را به قصد سفر و یا تفریح ترک کرد.