امنیت دنیای مجازی در سفر

تعطیلات سال نو در پیش است. مردم در تکاپوی تدارک سفر عید و دید و بازدیدهای نوروزی هستند، اما حفظ امنیت فضای مجازی در سفرها حائز اهمیت است. چرا که با بازدید از مکان‌های مختلف، شما در شرایطی قرار خواهید گرفت که گاه وسوسه‌انگیز خواهد بود.

گزارش این هفته، برای مسافران عید در نظر گرفته شده تا فضایی امن چه در دنیای حقیقی و چه در دنیای مجازی را تجربه کنند.

نکته اول: اتصال به اینترنت رایگان در مکان‌های مختلف

از جهت این‌که بسیاری از سرویس‌دهندگان رایگان اینترنت در فضای فرودگاه‌ها، ترمینال‌ها، هتل‌ها، مسافرخانه‌ها، رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها و موارد دیگر توسط افراد غیرمتخصص راه‌اندازی شده است، دستگاه شما بعد از اتصال، توسط دستگاه‌های دیگر که به شبکه متصل هستند، شناسایی خواهند شد. چرا که افراد زیادی به شبکه متصل هستند و احتمال بسیار زیادی وجود دارد که در بین این افراد، هکرها یا سودجویان نیز وجود داشته باشند.

به همین دلیل، ما به شما توصیه می‌کنیم تا از اینترنت‌های رایگان به اشتراک گذاشته شده در مکان‌های مختلف استفاده نکنید و تنها از اینترنت‌های اپراتورهای خدمات‌دهی 4G یا 3G خود استفاده کنید. حال در صورتی که این کار برای شما مقدور نیست به موارد زیر توجه فرمایید:

اتصال از طریق نوت بوک ـ دارای ویندوز 10

در صورتی که از طریق نوت بوک دارای سیستم عامل ویندوز 10 می‌خواهید به شبکه WiFi رایگان متصل شوید، پیامی به این مضمون برای شما نمایش داده خواهد شد که دارای دو گزینه پاسخ بله و خیر خواهد بود:

پیام:

Do you want to allow your PC to be discoverable by other PCs and devices on this network?

آیا می‌خواهید اجازه داده شود تا کامپیوتر شما توسط دیگر کامپیوترها یا دستگاه‌ها در این شبکه قابل شناسایی شود؟

شما باید جوابNO یا خیر را انتخاب کنید تا کامپیوتر شما در فضایی امن تنها به اینترنت دسترسی داشته باشد.

البته باید توجه داشت، فایروال (دیواره آتش) ویندوز روشن باشد.

اتصال از طریق نوت بوک ـ دارای ویندوز 7

در صورتی که از طریق نوت بوک دارای سیستم عامل ویندوز 7 می‌خواهید به شبکه WiFi رایگان متصل شوید، پیامی به این مضمون برای شما نمایش داده خواهد شد که دارای سه گزینه انتخابی است.

پیام:Select a location for the نام شبکه network

موقعیت شبکه «نام شبکه» را مشخص کنید

شما با سه گزینه مواجه خواهید شد.

گزینه اول: Home منزل

این گزینه کاربرد چندانی حتی در منزل شما نیز نخواهد داشت و پیشنهاد می‌کنیم از این گزینه حتی در منزل خودتان نیز استفاده نکنید.

توضیح این‌که با انتخاب این گزینه، علاوه بر شناسایی دستگاه شما توسط دستگاه‌های دیگر، فایل‌های شخصی خودتان را نیز برای دیگران به اشتراک می‌گذارد و به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

گزینه دوم : Work محل کار

این گزینه دستگاه ‌شما را برای دیگر دستگاه‌ها قابل شناسایی خواهد کرد.

توصیه ما این است که این گزینه را در منزل خودتان استفاده کنید. در محل کار نیز با مسئول بخش انفورماتیک خود مشورت کنید.

گزینه سوم: Public مکان‌های عمومی

با انتخاب این گزینه باعث خواهد شد تا دستگاه شما برای دیگر دستگاه‌ها قابل شناسایی نباشد و دیواره آتش سیستم عامل ویندوز، از تمام اتصالات ورودی جلوگیری به عمل بیاورد.

در هنگام اتصال به شبکه‌های بیسیم رایگان، باید از این گزینه استفاده کرد.

اتصال از طریق تلفن همراه یا تبلت

تنها راه ممکن برای دسترسی به دستگاه‌های هوشمند، روشن نگه داشتن قابلیت‌های نرم‌افزارهای اشتراک‌گذاری است. در صورتی که نرم‌افزارهای به اشتراک‌گذاری ایمن نباشند، در هنگام اتصال به شبکه‌های بیسیم، ممکن است اطلاعات و فایل‌های شما از این طریق در دسترس هکرها قرار گیرد.توجه: در هنگام استفاده از شبکه‌های بیسیم و در هنگام انجام تراکنش بانکی یا مرور ایمیل‌های خود از طریق وب‌سایت، از آدرس وب‌سایت اطمینان حاصل کنید تا به آدرس‌های نادرست دیگر منتقل نشوید.

برای مثال (عبارت aaa به معنای «هر عبارتی» است.)

مثال برای آدرس‌های صحیح:

aaa.yahoo.com

aaa.aaa.yahoo.com

aaa.aaa.shaparak.ir

aaa.aaa.google.com

aaa.aaa.microsoft.com

و…

مثال برای آدرس‌های نادرست:

aaa.yahooi.com

aaa.yahoo.aaa.com

shaparak.aaa.ir

aaa.shaparak.aaa.com

aaa.microsoft.aaa.com

aaa.icloud.aaa.com

aaa.googla.com

aaa.shaprak.ir

نکته دوم: دیواره آتش برای ویندوزی‌ها

در صورتی که دیواره آتش ویندوز شما به طور کامل خاموش باشد، حتی در زمانی که نکته اول مقاله را به دقت انجام داده باشید، دستگاه شما در دسترس دیگر کاربران شبکه بیسیم قرار خواهند گرفت. پس دیواره آتش (فایروال) ویندوز خود را روشن نگه دارید.

نکته سوم: دستگاه‌های خود را رمزنگاری کنید

در صورتی که از رمز‌های ساده برای دستگاه‌های خود استفاده می‌کنید، قبل از سفر، رمزهای خود را به‌روز و از گزینه‌های سخت‌تر استفاده کنید تا به مشکلات امنیتی برخورد نکنید.