امنیت کامپیوتر – امنیت حریم شخصی

زمانی که قصد خرید یک کامپیوتر را دارید، باید قبل از خرید به این هم فکر کنید که این دستگاه نیازمند زمان کافی برای مراقبت از آن است. حال آیا شما زمان کافی برای مراقبت را دارید؟
به دلیل این‌که دولت‌ها به سمت الکترونیکی روی آوردند، پس ما نیاز خواهیم داشت تا یک کامپیوتر یا یک دستگاه هوشمند را برای کارهای روزمره خود داشته باشیم. پس در نتیجه بایستی زمان کافی برای نگهداری از این دستگاه‌ها را قبل از خرید، تدارک ببینیم.

نتیجه آخر این که همانند مدت زمانی که بایستی برای رشد و نگهداری از فرزند خود یا گیاه منزلتان بگذارید، باید برای کامپیوتر یا دستگاه هوشمند خود نیز زمان کافی را در نظر بگیرید. البته زمان نیز مانند دیگر مباحث زندگی، نیاز به مدیریت خواهد داشت. نکته‌ای که بیشتر مردم از آن بی‌اطلاع و نسبت به آن بی‌توجه هستند این است که برای پیکربندی اولیه یک دستگاه هوشمند (کامپیوتر یا تلفن همراه)، بایستی حدود دو ساعت تا دو روز زمان صرف کنید. این پیکربندی اولیه و دقیق، برای داشتن یک امنیت خوب در فضای مجازی، یک نیاز ضروری است. این پیکربندی بایستی توسط خود خریدار یا توسط یک کارشناس نرم‌افزار یا امنیت انجام شود.

دلیل این امر واضح است. چراکه فروشندگان دقت کافی برای انجام امور نرم‌افزاری را ندارند و نمی‌توانند در حد نیاز به صاحبان راهنمایی کنند. برای آنها تنها فروش یک دستگاه مهم است، نه امنیت خریداران. این سخن به این معنا نیست که آنها در کارشان اشتباه می‌کنند. بلکه برعکس، آنها به وظیفه خودشان عمل می‌کنند و وظیفه تأمین امنیت و نرم‌افزارهای شما را ندارند. خریدار می‌داند چه نرم‌افزاری مورد نیاز است و از دستگاه خود چه استفاده‌ای را می‌خواهد داشته باشد. کارشناس نیز باید با توجه به نیاز آنها و با داشتن وجدان کاری، راهنمایی‌های لازم را به صاحبان انجام دهد.

از هر راهی که مردم بخواهند وارد شوند، باید قبل از هر اقدامی، امنیت را مدنظر خود قرار دهند. همان‌طور که در حادثه پلاسکو شاهد بودیم، در صورتی که مردم امنیت را سر لوحه کسب و کارشان قرار داده بودند، کمتر از تخریب محل کسب و کارشان افسوس می‌خوردند و آتش‌نشانان و کسبه جان خود را از دست نمی‌دادند. پس باید بدانیم همان طور که برای خرید یا اجاره خانه یا محل کار، بودجه‌ای را تدارک می‌بینید، همزمان باید بودجه‌ای را هم برای بالا بردن امنیت خود در نظر بگیرید، چرا که امنیت برای پیشرفت در زندگی یک نیاز است.

در دنیای مجازی نیز مانند دنیای حقیقی، باید این بودجه را برای ایجاد امنیت تدارک ببینید. منظور از کلمه بودجه صرفا هزینه ریالی نیست.

هزینه زمان مهم‌ترین مساله در این جهان است. اگر ریالی از دست دادید، با کمی تلاش و کار بیشتر می‌توانید ریال‌های بیشتری را به زندگی خود وارد کنید. ولی این زمان است که اگر بدون هیچ گونه مدیریتی گذشت، دیگر قابل برگشت نخواهد بود. پس برخلاف نظریه‌های گوناگونی که در بین مردم رواج دارد، هیچ‌وقت امنیت خود را در دنیای مجازی دست کم نگیرید.

دست‌کم گرفتن دنیای مجازی و امنیت پیرامون آن سبب کلاهبرداری‌های اینترنتی و از دست دادن زمان را در پی خواهد داشت. همان طور که اگر سری به پرونده‌های موجود در پلیس فتا بزنیم، خواهیم فهمید ریشه اصلی بیشتر این خرابکاری‌ها، ناآگاهی شاکیان از امنیت فضای مجازی پیرامون خود بوده است. در صورتی که اگر مردم در این باره آگاهی داشتند، شاید خیلی از آنها گرفتار کلاهبرداران سایبری نمی‌شدند.

برای پایداری فرهنگ صحیح در جامعه، بالا بردن آگاهی مردم آن جامعه ضروری است.

جست‌وجو همراه با امنیت در موتورهای جست‌وجوگر

زمانی که قصد جست‌وجوی عبارت یا مطلب خاصی در گوگل را دارید، مطمئنا برای شما پیش آمده که در وهله اول وارد سایت‌هایی شوید که حاوی محتوای تبلیغاتی بسیاری هستند ولی از متن جست‌وجوی شما خبری نباشد. این امر سبب می‌شود که هم امنیت و هم حریم شخصی شما به خطر بیفتد. چراکه اگر اشتباهی به سایتی بروید که تبلیغات یا ابزاری برای بارگزاری فایل غیرمجاز باشد، نه‌تنها کامپیوتر شما دچار فایل‌های مخرب خواهد شد، بلکه به‌احتمال بسیار گرفتار ویروس واجگیر خواهید شد که اطلاعات شما را رمز‌گذاری خواهد کرد. راهکار چیست؟

راهکار اول آگاهی از نحوه جست‌وجوی صحیح یک عبارت یا متن است.

برای مثال، من می‌خواهم در گوگل متن کامل شعر “گاه سحر است خیز ای مایه ناز” را جست‌وجو
کنم.

نکته اول: در صورتی که از تمام کلمات به کار برده شده در جمله اطمینان کامل دارم، متن را با استفاده از کاراکتر (“) در اول و آخر جمله برای موتور جست‌وجوگر تعریف می‌کنم. یعنی به دنبال عباراتی بگرد که به همین منوال در کنار هم چیده شده باشند. برای مثال:

“گاه سحر است خیز ای مایه ناز”

نکته دوم: اگر من به درستی قسمتی از متن اطمینان دارم ولی از کلمات دیگر اطمینان ندارم، بایستی قسمتی که اطمینان دارم را با کاراکتر (“) برای موتور جست‌وجوگر مشخص کنم. برای مثال:

“گاه سحر است” خیز ای مایه ناز

نکته سوم: نحوه چیدمان کلمات فارسی مهم است. موتور جست‌وجوگر به کاراکترها توجه دارد. پس زمانی که به نتیجه دلخواه خود نرسیدید، عبارت مورد جست‌وجوی خود را دوباره بررسی کنید.
مثال:

“می‌توانم در یک جامعه” به آگاهی دست یابم

می + (کاراکتر نیم فاصله) + توانم

اگر با جست‌وجوی بالا به نتیجه دلخواه دست پیدا نکردید، جمله خود را بررسی و به متن زیر اصلاح کنید.

“می‌توانم در یک جامعه” به آگاهی دست یابم

توجه کنید کاراکتر نیم‌فاصله را نیز که دیده نمی‌شود پاک کنید

نکته چهارم: موتور جست‌وجوگر همیشه متن‌هایی را به صورت پیش‌نمایش نشان می‌دهد. این متن‌های کوتاه که در زیر پیوندها به نمایش در‌می‌آید، می‌تواند کمک شایانی به جست‌وجوگر انجام دهد.

نکته پنجم: اگر در جست‌وجوی خبری هستید که در زمانی خاص منتشر شده، می‌توانید با استفاده از گزینه تنظیمات سایت جست‌وجوگر، تاریخ موردنظر خود را سفارشی کنید.

راهکار دوم شناسایی سایت‌های بی‌محتوا و گزارش آنها به سایت peyvandha.ir است تا فیلتر شوند.

این امر سبب خواهد شد افراد کمتری به دام سودجویان بیفتند. جالب اینجاست که سودجویان خود نیز از تبلیغات زیاد سایت‌های گوناگون ناراضی هستند.