هشدار برای انتقال تصویر دوربین مداربسته به وسیله تلگرام

اخیراً در فضای مجازی و متأسفانه وب­سایت­ های معتبر در زمینه اطلاعات دوربین مداربسته، شاهد عنوان عبارتی چون، انتقال تصویر دوربین مداربسته از طریق تلگرام بوده ­ایم. از این رو لازم دانستیم، به دلیل اهمیت بسیار زیاد و وجود خطرات بزرگ در رابطه با این موضوع، اطلاعیه­ ای تحت عنوان هشدار مهم امنیتی برای انتقال تصویر دوربین مداربسته از طریق تلگرام منتشر کنیم.

 

 

                           

                    

 

همانطور که می­دانیم نرم افزار تلگرام، یک برنامه اجتماعی و پیام رسان بوده که با امکانات فوق العاده و محیط جذاب خود، توانسته است در بین کاربران ایرانی دارای محبوبیت بسیاری شود و روز به روز به شمار کاربران آن در هر دو نسخه موبایل و کامپیوتر آن، اضافه شود. از طرف دیگر، همانطور که همه ما می­دانیم برای فراخوانی تصاویر دوربین مداربسته و یا مدیریت تصاویر و دستگاه ضبط مداربسته خود به صورت کنترل از راه دور و اینترنتی

( انتقال تصویر دوربین مداربسته ) نیازمند یک بستر امن و با ارتباط دوطرفه اختصاصی هستیم.

شرکت­ها و کمپانی­ های سازنده برندهای معتبر دوربین مداربسته در جهان، این بستر امن که از آن نام بردیم را در قالب اپلیکیشن ( نرم ­افزار ) اختصاصی به ما ارائه کرده ­اند.

همانطور که در مقاله­ های گذشته بصورت تخصصی به مقوله نرم افزارهای دوربین­ مداربسته پرداخته­ ایم، دانستیم که اتفاقات و فرایندی که در زمان اجرای تصاویر مداربسته روی تلفن­های همراه ما انجام می ­شود، بسیار پیچیده ­تر از آن چیزی است که ما به ظاهر می­بینیم.

اگر بخواهیم بصورت مختصر به این فرایندها اشاره کنیم می­توانیم چنین توضیح دهیم که:

زمانی که ما دستگاه ضبط مداربسته خود ( NVR – DVR ) را به شبکه و در نهایت به مودم متصل می­کنیم، و از آن سوی دیگر نرم افزار مربوطه را بر روی تلفن همراه خود نصب و باز می­ کنیم، و در زمانی که بعد از اعمال تنظیمات مربوطه داخل دستگاه ضبط و مودم قصد فراخوانی تصاویر را در تلفن همراه خود داریم، دستگاه ضبط ما تصاویری که از دوربین­ های مداربسته ما دریافت کرده است را به صورت کدهای هگزا دسیمال (کدهای متنی) و از طریق اینترنت به صورت فایل نوشتاری و کدگذاری شده به نرم افزار موجود روی تلفن همراه ما ارسال می­کند، و بعد از آن نرم افزار مربوطه وظیفه ترجمه کدهای دریافتی از دستگاه را انجام داده و بعد از این فرایند آن را به صورت تصویر گرافیکی به ما نمایش می­دهد.

 

 

 

کل این مراحل به واسطه لمس چند گزینه ساده انجام می­ شود که بسیار هم سریع اتفاق می ­افتد.

پس با دانستن این موضوع خواهیم فهمید که حجم و ترافیک مصرفی اینترنتی ما به مقدار بسیار ناچیزی مصرف خواهد شد و کلیه اطلاعات تصویری در آن فرایند به صورت پکت­ های چند کیلوبایتی متنی منتقل خواهد شد.

و اما دلیل وجود این الگوریتم­ های رمزنگاری و کدگذاری چیست؟

 

2 دلیل عمده و مهم وجود دارد که می ­توان به آن اشاره کرد:

 

اول اینکه با کدگذاری اطلاعات، امنیت داده ­ها و اطلاعات بسیار بالا خواهد رفت. بطوری که اگر شخصی قصد نفوذ و هک کردن اطلاعات ما را در زمان انتقال تصویر داشته باشد، تنها چیزی که آید آن می ­شود، یکسری کدهای متنی بی­ معنی و مخدوش خواهد بود.

 

و دلیل دوم این است که با استفاده از فناوری کدگذاری انحصاری روی اطلاعات، در واقع اطلاعات حجیم و گرافیک، تبدیل به کدهای متنی با حجم بسیار پایین و کیلوبایتی می­شود که برای انتقال آنها غالباً نیازمند اینترنت سرعت بالا ( برای مبدأ و یا مقصد ) نخواهیم بود. همچنین در مصرف ترافیک اینترنت نیز بسیار صرفه جویی خواهد شد.

 

حالا می ­رسیم به محوریت اصلی این مقاله و اینکه چرا نباید برای انتقال تصویر مداربسته از نرم افزار تلگرام استفاده کرد.

 

اولین و تنهاترین مزیت استفاده از تلگرام به عنوان انتقال تصویر مداربسته این است که این برنامه تقریباً در 99% گوشی­ های تلفن همراه هوشمند وجود دارد و 99% کاربران ایرانی با این برنامه آشنایی کامل و تسلط مناسب دارند.

 

و اما نقاط ضعف این کار این است که در مرحله اول امنیت اطلاعات و تصاویر مداربسته خود را رسماً به خطر انداخته­ ایم و همچنین سرعت اینترنت و ترافیک حجمی اینترنت خود را به صورت کامل در اختیار نرم افزار تلگرام قرار می­ دهیم و پهنای باند خود را به شکل کامل از دست خواهیم داد. در مواردی که مشکل حجم و سرعت اینترنت وجود نداشته باشد، با این کار قسمت ( کش ) ( Cache ) تلگرام خود را به سرعت پر کرده و بعد از گذشت زمان کوتاهی با کندی بیش از حد تلفن همراه خود و همچنین با پر شدن فضای حافظه گوشی همراه خود مواجه خواهیم شد.

در جمع بندی کلی باید بگوییم تا وقتی که نرم افزارهای مخصوص برای اینکار به راحتی در دسترس ماست،

( همچنین برای گوشی­ های اندروید نرم افزارهای صد در صد فارسی و ایرانی وجود دارد )، اینکه برای مشاهده تصاویر مداربسته بخواهیم از نرم افزار پیام ­رسان تلگرام استفاده کنیم، کاری غیرعقلانی و بسیار پرمخاطره را انجام داده ­ایم.