اپل هم ایمن نیست

سیستم عامل iOS بر پایه یونیکس طراحی شده است. سیستم عامل یونیکس در ابتدا به صورت متن‌بسته منتشر شده است ولی تنها در دو مورد پروژه می‌توان ذکر کرد که به صورت متن‌باز منتشر شده است (BSD و illumos متن باز هستند).
سیستم عامل iOS بر پایه BSD طراحی شده است، ولی خب هم می‌توان گفت این سیستم عامل متن‌باز است و هم می‌توان گفت که متن‌بسته است. در هر صورت تغییرات در سیستم عامل iOS (تغییرات در فایل‌های سیستمی) تنها در شرایط خاص (جیلبریک) امکان‌پذیر خواهد بود. هرچند این عمل شاید برای کسانی که از دستگاه خود به عنوان یک ابزار بازی و یا ابزاری برای تماشای فیلم و یا شنیدن موسیقی استفاده می‌کنند، خوشایند خواهد بود، ولی به دلایل زیر، افرادی که خواهان استفاده بهینه از دستگاه خود هستند، عمل جیلبریک را انجام نمی‌دهند.

download
1. کاهش عمر باتری
2. عدم برخورداری از امنیت لازم به دلیل در دسترس بودن فایل‌های سیستمی
3. بی‌ثباتی در اجرای بیشتر نرم‌افزارها
4. عدم به‌روزرسانی سیستم عامل iOS در دستگاه‌های جیلبریک شده

نقاط قوت:
1. ثبات اجرای برنامه‌ها در سیستم عامل iOS نسبت به سایر سیستم عامل‌های موبایل در بالاترین حد قرار دارد، به طوری که در هنگام کار کردن کمترین میزان خطای سیستمی را مشاهده خواهیم کرد.
2. حافظه پنهان در سیستم عامل iOS بسیار دقیق و به بهترین نحو برنامه‌ریزی شده است تا مدیریت دقیقی بر عملکرد اجرای برنامه‌ها و همینطور سیستم عامل داشته باشد.
3. به جرأت می‌توان گفت که فروشگاه نرم‌افزارهای iOS شرکت اپل، بهترین فروشگاه در بین سیستم عامل‌های موبایل است. تمامی نرم‌افزارها و بازی‌های ارائه شده در این فروشگاه، بدون هیچ مشکلی در دستگاه خودتان نصب خواهند شد و می‌توانید با خیالی آسوده از آنها استفاده کنید. به همین خاطر است که آنتی ویروس در این سیستم عامل بی معنا است.
4. همانطور که در مورد قبل اشاره شد، نرم‌افزارهای امنیتی در سیستم عامل iOS بی معنا است. پس می‌توان فهمید که چرا شرکت اپل کمتر به فکر ارتقای حافظه پنهان دستگاه‌های خود است.
5. مدیریت خوب حافظه و کیفیت بالای ساخت تمامی دستگاه‌های اپل باعث شده است که گوش دادن به موسیقی و همینطور تماشای فیلم برای کاربر خوشایند باشد.
6. پشتیبانی سیستم عامل و دستگاه اپل به مدت چهار سال توسط شرکت اپل.

نقاط ضعف:
1. از لحاظ عموم مردم، شاید مهمترین ضعف دستگاه‌های iPhone را بتوان سخت‌افزار آن برشمرد. چرا که شرکت اپل از یک پردازنده ضعیف‌تر و با حافظه پنهان کمتر نسبت به سایر سازندگان دستگاه‌های تلفن همراه استفاده می‌کند. با این وجود مهارت مهندسان شرکت اپل را نباید نادیده گرفت که باوجود این ضعف، بهترین دستگاه را چه از لحاظ ایمنی و چه از لحاظ پایداری خلق می‌کنند.
2. به دلیل انحصاری بودن این سیستم عامل توسط سازنده، قیمت بالای دستگاه‌های اپل را می‌توان یکی از نقاط ضعف شرکت سازنده سیستم عامل نامید. چرا که افراد قشر متوسط و پردرآمد جامعه امکان خرید دستگاه‌های شرکت اپل را خواهند داشت.
3. تحریم، تحریم، تحریم! سال‌هاست که ما به این واژه عادت کردیم. به دلیل این تحریم‌ها که دشمنی آشکار دولت آمریکا نسبت به مردم ایران را نشان می‌دهد، نقاط ضعف فراوانی را می‌توان به این لیست (البته برای ایرانیان) اضافه کرد. از جمله این نقاط ضعف‌ می‌توان به: عدم پشتیبانی از زبان فارسی به طور کامل، محدودیت استفاده از نرم‌افزارهای فروشگاه اپل، محدودیت استفاده از برخی خدمات تلفن همراه به دلیل قرارداد نداشتن اپراتورهای ایران با شرکت اپل و موارد دیگر اشاره کرد.
4. اگر می‌خواهید از طریق دستگاه خودتان به موسیقی گوش دهید، بایستی فایل‌های موسیقی را در دستگاه خود کپی کنید. برای دستگاه‌های اپل، شما حتماً به نرم‌افزار آیتونز احتیاج پیدا خواهید کرد. برای بیشتر مردم جهان کار کردن با نرم‌افزار آیتونز، بسیار سخت است و همینطور بایستی حتماً یک رایانه را برای این کار داشته باشید.
5. نقطه ضعف دیگری که سیستم عامل iOS دارد، نبود سیستم دلیوری پیام کوتاه در ایران است.

 

iphone-6s-plus-vs-6s

اکثر ایرانیان، از نظر خودشان موارد دیگری را هم می‌توانند به این لیست اضافه کنند (از جمله نداشتن امکانی برای ارسال موسیقی یا ویدیو از طریق شبکه بیسیم بلوتوث یا وایرلس است). اما این مورد تنها به دلیل نبود قانون کپی رایت در کشور است و و به همین دلیل است که ما بدون درنظر گرفتن حقوق ناشران موسیقی و نرم‌افزارها، نسبت به ارسال آنها به دوستان و یا حتی غریبه‌ها مبادرت می‌کنیم. به همین علت، نمی‌توان عنوان کرد که این یک نقطه ضعف محسوب می‌شود، بلکه این یک نقطه قوت برای ایرانیان است تا همیشه و در هنگام کپی کردن هر موسیقی یا مطلبی و یا کتابی، نسبت به حقوق نگارنده یا ناشران بی‌تفاوت نباشند.