برآورد بودجه و هزینه نصب دوربین مدار بسته چگونه انجام می­شود؟ ( قسمت اول )

در این مقاله بر فرض اینکه شما برای تجهیز محل خود به دوربین مدار بسته، شرکت معتبری را پیدا کرده­اید، مطالب به ترتیب عنوان می­شود.

باید توجه داشته باشیم که افراد عادی و عموماً افرادی که به سیستم­های امنیتی تسلط ندارند، قطعاً برای جانمایی و برآورد هزینه­ های یک پروژه دوربین مداربسته مشکل خواهند داشت، بنابراین کارشناسی و برآورد هزینه را باید به متخصص آن بسپاریم.

در مرحله اول باید اطلاعات مهمی از قبیل نوع کاربری سیستم، تخمین بودجه مدنظر جهت اجرای کار، دقت و کیفیت لازم، ارتباط با سایر سیستم­های امنیتی، طرح­های توسعه احتمالی در آینده و سیستم تغذیه برق پروژه را در اختیار کارشناس متخصص سیستم مداربسته بگذاریم.

توجه داشته باشیم که هرگز برای تخمین تعداد دوربین­ های ضروری و همچنین نوع آنها و قابلیت یا کیفیت آنها نمی­توان به شکل تلفنی و صحبت از راه دور با کارشناسان متخصص، این کار را به درستی انجام داد و حتماً باید مرحله بازدید حضوری کارشناس مربوطه به محل موردنظر شما انجام شود.

تخمین تعداد دوربین­ ها، نوع آنها و کیفیت آنها براساس موقعیت محل شما از نظر نورگیری و یا وجود موانع، ارتفاع سقف و یا هر شرایط محیطی که به دوربین مداربسته مربوط شود، بوسیله تجربه و دانش فنی کارشناس مربوطه در نظر گرفته خواهد شد و محاسبه می شود، لذا از این پس می­دانیم که بازدید حضوری کارشناس دوربین مداربسته، مبحثی الزامی و حائز اهمیت می­باشد.

در مواردی هم پیش می­آید که ما یک سیستم مداربسته قدیمی داریم و به هر دلیلی دسترسی به شرکت و یا نفر نصب کننده قبلی دسترسی نداریم و می­خواهیم که سیستم مداربسته خود را به روز کنیم. برای اینکار باید اطلاعات موجود از قبیل نام کاربری و رمز عبور دستگاه ضبط، همچنین محل کابل کشی و بستر کابل کشی را به متخصص و کارشناس مربوطه ارائه دهیم.

یکی از نکات مهم دیگر که همیشه باعث تغییر در مبلغ نهایی فاکتور دوربین مداربسته می­شود، اتاق مانیتورینگ است.

منظور از اتاق مانیتورینگ، جایی است که در آن محل، تصاویر نمایش داده خواهند شد. در پروژه­ هایی مثل مجتمع­ های مسکونی معمولاً اتاق آسانسور که در پشت بام قرار دارد بهترین محل برای گذاشتن دستگاه ضبط دوربین مداربسته است.

تعیین محل اتاق مانیتورینگ و محلی که دستگاه در آنجا قرار خواهد گرفت، بسیار حائز اهمیت است. چون در اغلب موارد نصب دوربین مداربسته از هر دوربین مداربسته یک کابل برق و یک کابل تصویر به شکل مستقیم تا دستگاه ضبط کشیده خواهد شد و در زمانی که تعداد دوربین­ های شما زیاد شود متراژ کابل­ های شما هم به اندازه فاصله هر دوربین تا دستگاه ضبط شما بیشتر خواهد شد که این مهم باعث افزایش مبلغ فاکتور نهایی پروژه شما خواهد شد.

مهم­ترین مؤلفه در تغییر مبلغ فاکتور در پروژه ­های نصب دوربین مداربسته، برند و مارک دوربین مداربسته مد نظر شما می باشد.

برندهای خیلی بزرگ مثل Sony, Panasonic   یا Samsung و یا Bosch همیشه قیمت­های بسیار بالا و نجومی خواهند داشت که به دلیل وجود تحریم­ها و قیمت­ های ناپایدار دلار در کشورمان استفاده از این برندها توصیه نمی­شود.

حتماً می دانید که این برندها قیمت بالایی دارند و برندهای دیگر موجود و رایج در بازار فعلی دارای قیمت پایین­تری هستند و اما آیا برندهای گران قیمت امکانات عجیب و غریب و یا خاص به مصرف کننده خود ارائه

می­دهند یا نه؟

ادامه مقاله در قسمت دوم منتشر خواهد شد…….