خطرات مهاجرت به سیستم عامل های هوشمند

IMG_20161229_184509

 

 

 

 

اگر بخواهیم به زبانی ساده سیستم عامل‌ها را دسته‌بندی کنیم، به دو دسته می‌توان تقسیم کرد.

دسته اول: سیستم عامل‌هایی که بدون اینترنت می‌توانند به کار خود ادامه دهند. «سیستم عامل‌های جاوا سونی اریکسون، جاوا موتورولا، نسخه‌های مختلف سیمبیان، پالم، ویندوز موبایل».

دسته دوم: سیستم عامل‌هایی که پیش‌نیاز آنها برای استفاده کاربر، داشتن اینترنت فعال است. (سیستم عامل‌های iOS، ویندوز فون، اندروید، اوبونتو، بلک‌بری و…)

پیش‌نیاز مهاجرت از دسته اول به دسته دوم سیستم عامل‌ها، دا‌شتن آگاهی و اطلاعات لازم است. افراد مطلع هستند که می‌توانند از امنیت لازم برخوردار باشند و همین طور می‌توانند از امکانات دستگاه خودشان بیشترین بهره را ببرند و هرچقدر سطح این آگاهی پایین باشد، بیشتر در معرض خطر هک و دزدی اینترنتی قرار خواهند گرفت و همین‌طور نمی‌توانند از امکانات دستگاه خودشان نیز بهره کافی را ببرند. به همین علت، دانستن نکات زیر برای افراد دارنده دستگاه‌های هوشمند ضروری است (قابل ذکر است که سیستم عامل‌های دستگاه‌های کامپیوتر نیز به سمت دسته دوم در حرکت هستند و به همین علت این نکات، نکات کلیدی دنیای IT محسوب می‌شوند):

نکته اول ـ اینترنت پرسرعت

پیش‌نیاز ورود به دنیای مجازی، داشتن اینترنت پرسرعت است. سرویس‌دهندگان مختلفی در کشورمان فعالیت می‌کنند که شما می‌توانید ـ با توجه به نیاز خود ـ از آنها اشتراک اینترنت خریداری کنید یا می‌توانید از اینترنت سیمکارت نیز برای دستگاه‌های خود استفاده نمایید.

نکته دوم ـ حساب شخصی (Personal Account)

در دنیای مجازی هر فردی باید حداقل یک حساب کاربری داشته باشد. به زبان ساده‌تر، شما ‌باید حداقل یک ایمیل از یکی ‌از شرکت‌های بزرگ سرویس‌دهنده داشته باشید (گوگل، مایکروسافت، یاهو، اپل و دیگر شرکت‌های سرویس‌دهنده). با این حساب است که شما در دنیای مجازی به عنوان یک فرد شناخته خواهید شد.

* در شماره‌های آینده در رابطه با این موضوع بیشتر خواهید دانست.

نکته سوم ـ امنیت

دنیای مجازی مانند دنیای حقیقی است. همان طوری که کمک کردن به همنوع در دنیای حقیقی وجود دارد، در دنیای مجازی نیز کمک کردن وجود دارد. همان‌طوری که کلاهبرداری و دزدی در دنیای حقیقی وجود دارد، در دنیای مجازی نیز کلاهبرداران و دزدان حضور دارند. هیچ‌ وقت اطلاعات شخصی خود را دست‌کم نگیرید. با اطلاعات شخصی شما هر کاری می‌توان انجام داد. پس امنیت را همان‌طوری که در دنیای حقیقی جدی می‌گیرید، در دنیای مجازی نیز جدی بگیرید.

نکته چهارم ـ قانون کپی‌رایت

قانون کپی‌رایت در دنیای مجازی کاملا جدی است. این قانون برای حمایت از نویسندگان، مترجمان، ناشران، تولیدکنندگان و… ایجاد شده است. همان طور که در دنیای حقیقی، کپی گرفتن غیرمجاز از کتاب یا کپی کردن غیرمجاز از وسیله الکترونیکی برای تولید انبوه جرم است، باید دانست که انتقال غیرمجاز فایل‌های موسیقی، عکس، نرم‌افزار، فیلم، کتاب‌های الکترونیک و مواردی از این قبیل، نیز جرم تلقی می‌شود.

نکته پنجم ـ هر برنامه برای یک حساب کاربری

برای استفاده از یک سیستم عامل هوشمند، به یک حساب کاربری نیاز دارید تا بتوانید از امکانات آن استفاده کنید. یکی از امکاناتی که به آن حتما نیاز خواهید دا‌شت، مجوز دانلود از فروشگاه‌های ارائه نرم‌افزار است. وقتی که شما از یک فروشگاه نرم‌افزار، برنامه‌ای را دانلود می‌کنید، این برنامه در حساب کاربری شما ثبت می‌شود تا شما برای استفاده از آن، تحت پشتیبانی شرکت سازنده سیستم‌‌عامل قرار بگیرید. شرکت سازنده برنامه نیز طی قراردادی با شرکت سازنده سیستم عامل از نرم‌افزار خود پشتیبانی خواهد کرد. در حقیقت رابط بین مصرف‌کننده با سازنده برنامه، فروشگاه شرکت سازنده سیستم عامل است. به همین علت است که اگر برنامه‌ای را با بلوتوث از یک شخص دریافت و نصب می‌کنید یا برنامه‌ای را از طریق اینترنت به صورت غیرقانونی دانلود و نصب می‌کنید، با حساب کاربری شما همگام‌سازی نمی‌شود و در حین کار با پیام خطا در برنامه مواجه خواهید شد. چرا که رابط (فروشگاه اصلی سیستم عامل) می‌داند که شما از فروشگاه رسمی این برنامه را دانلود نکرده‌اید.

ناگفته نماند، غیر از فروشگاه‌های اصلی شرکت‌های سازنده سیستم عامل‌ها، فروشگاه‌هایی هم هستند که با عقد قرارداد با شرکت‌های سازنده برنامه‌ها، محصولات آنها را در فهرست خود قرار می‌دهند که این کار نیز قانونی است، چرا که نوع برنامه‌نویسی آنها تغییر کرده و برای برنامه، فروشگاه غیررسمی رابط خواهد بود.

با ما همراه شوید.

ادامه دارد…