نصب دوربین مداربسته برای انبار و سوله ها

در این مقاله به اصول و شکل صحیح نصب دوربین مداربسته در انبارها و سوله ها اشاره کنیم.

با فرض اینکه اکثرا انبارها به شکل سوله هستند این بررسی را هم بر اساس شکل سوله در نظر می گیریم. سوله ها به صورت استاندارد دارای ابعاد و ارتفاع های مشخصی هستند ولی متاسفانه در کشور ما به همان دلیل که در همه موارد استانداردها رعایت نمی شود، این مورد هم یعنی ساخت و احداث سوله هم به شکل استاندارد و در ابعاد صحیح انجام نمی شود.

ولی در همه موارد یک شکل کلی وجود دارد و آن هم حالت مستطیل بودن سوله ها از نظر مساحتی است و تکلیف را برای ما یکسره می کند که متوجه خواهیم بود با چه محیطی طرف هستیم. سوله ها و انبار ها دارای کاربری های مختلفی هستند پس قبل از اینکه قصد طراحی و تجهیز سیستم مداربسته را برای یک سوله داریم، باید به این نکات توجه کنیم.

  • ارتفاع سوله :

ارتفاع خود سازه سوله به تنهایی یک موضوع بسیار مهم است و باید دوربین مناسب برای آن تهیه شود که بتوانیم در ارتفاع بالا آن را نصب کنیم و دید کافی را برای دوربین مهیا کنیم. موضوع دیگر توجه به ارتفاع کالاها و اقلام موجود در سوله است که باید به آن توجه کنیم.

اینکه در بعضی از انبارها توسط لیفتراک و پالت ها، کالاها روی هم انباشته می شود و یک ارتفاع زیادی را به خود اختصاص می دهند. برای حل این موضوع باید اقلام و کالا ها جا بجا شوند و این موضوع باید با هماهنگی کارفرما و مسئول آن محل انجام بگیرد و کالاها طوری چیده شوند که جلوی دید دوربین را نگیرند.

اگر در مواردی امکان جابجایی کالاها وجود نداشت، مجبور هستیم به تعداد دوربین ها بیافزاییم. به صورت کلی برای تهیه یک دید کلی ، دوربین های سوله را در حالت استاندارد به صورت ضربدری در گوشه های بالای سوله و نزدیک به سقف و مقارن با یکدیگر نصب می کنند.

در صورت وجود حساسیت امنیتی و بالا بردن دقت در نظارت هم می توان در هر گوشه سوله یک دوربین تعبیه کرد که در مجموع چهار دوربین می شود.

موارد خاصی هم وجود دارد که در بعضی سوله ها قفسه بندی وجود دارد و کالاها در قفسه هایی که به شکل چند راهرو در کنار هم قرار دارند چیده می شوند که در صورت نیاز مشتری می توانیم جدای از دو عدد دوربین کلی که در گوشه های سوله قرار می گیرد و وظیفه نظارت ثبت رویدادهای کلی آن محیط را دارند، روبروی هر راهرو هم یک دوربین در نظر گرفت تا دید دقیق تر برای کلیه محل ها فراهم شود.

 

006

134273_091c1

  • سیم کشی :

نکته ای که اغلب دوستان در تجهیز دوربین در سوله ها به آن برخورد می کنند و معمولا مشکل ساز می شود موضوع سیم کشی دوربین های سوله ها می باشد.

برای سیم کشی داخل سوله ها 2 راهکار وجود دارد :

اولین راه و در واقع بهترین راه استفاده از سینی های موجود در سوله است، که معمولا روی آن کابل های برق معمولی یا فشار قوی رد شده است. کشیدن کابل دوربین مداربسته در کنار کابل برق با ولتاژ بالا کار غیراستاندارد و نادرستی است، اما در این مورد می توان کابل های دوربین را از داخل لوله های فلکسیبل (لوله خرطومی با روکش عایق) عبور دهیم و روی سینی های سوله به وسیله بست های مخصوص آن را در طول مسیر مهار کنیم.

اجرای سینی کابل 3

کابل کشی-1

روش دوم هم استفاده از همین لوله های فلکسیبل می باشد که در صورت عدم وجود سینی آن ها توسط بست های دیداری دورتادور محیط داخلی سوله به دیوار پیچ کنیم و عمل کابل کشی را انجام دهیم.