چشمیPIR در سیستم های اعلام سرقت

واژه PIR مخفف واژه Passive Infrared می باشد.

PIR یک مولفه در چشم تشخیص حرکت می باشد که امواج مادون قرمز در اطراف خود را یافت کرده و بسته به قدرت اندازه آن ، از خود واکنش نشان می دهد. لازم است که اشاره کنیم هر جسمی که دمای بالای صفر درجه داشته باشد دارای امواج مادون قرمز است و می توان گفت که بدن انسان و هر موجود زنده و جنبنده ای را دریافت می کند و بر روی سطح کریستال پیروالکتریک خود می تاباند که این موضوع باعث تغییرات حرارتی و دمایی روی سطح کریستال شده که با توجه به وجود یک مدار برای ثبت تغییرات دمایی در سنسور باعث تغییر ولتاژ خروجی آن می شود.

این ولتاژ بعد از تقویت می تواند باعث تحریک یک رله و در نهایت به صدا در آمدن یک آژیر در سیستم شود. که البته فرمان آژیر از پنل فرمان یا همان پنل اصلی منتشر می شود.

معمولا یک چراغ LED کوچک روی سنسور وجود دارد که در حالت عادی خاموش می باشد و به محض تشخیص حرکت که روبروی خود حس کند روشن می شود. چشمی هایی که از تکنولوژی PIR استفاده می کنند درصد خطای بسیار پایینی دارند که در برند پارادوکس این درصد خطا به صفر می رسد. پارادوکس یک برند کانادایی می باشد که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از قطعات و محصولات این برند به وب سایت مرکز پارادوکس  www.paradoxcenter.com  مراجعه کنید.