کابل های ترکیبی دوربین مداربسته _ مزایا و معایب

اگر نصاب دوربین مداربسته هستید و یا کارشناس و علاقه مند به سیستم های مداربسته باشید حتما چند سالی هست که با کابل های ترکیبی آشنا شدید.
برای آن دسته از افرادی که آشنایی ندارند اینگونه تعریف میکنیم که کابل ترکیبی یعنی کابل تصویر rg59 که به همراه دو یا چند رشته کابل مسی افشان یا مفتولی تولید می شود .
نام کابل ترکیبی برگرفته شده از شکل کابل است که ترکیب کابل تصویر و برق 12 ولت را دارد ، و توسط تاجر های ایرانی که این کابل را وارد بازار ما کرده اند گذاشته شده.
بزرگترین مورد استفاده از این نوع کابل ها در سیستم های مداربسته آنالوگ یا AHD می باشد ، که برای سهولت کار و کاهش هزینه ها بسیار مناسب است .

مزایای کابل های ترکیبی:

_ بزرگترین مزیت استفاده از این کابل مقرون به صرفه بودن آن و کاهش هزینه برای مصرف در کابل برق جداگانه است.
_ با استفاده از این کار به آسانی میتوانید عمل سیم کشی را انجام دهید به شکلی که دیگر نیاز نیست کابل برق و تصویر را کنار هم با چسب بچسبانید تا از یکدیگر جدا نشود و گره نخورد.

معایب استفاده از کابل های ترکیبی:

این کابل ها به لحاظ فنی به هیچ عنوان استاندارد نیستند ، دلایل آن را به این شکل شرح میدهیم :
_ وقتی که برای یک دوربین مداربسته آنالوگ سیم rg59 میکشیم ، اگر کابل برق آن به صورت ممتد و سراسری به کابل تصویر چسبیده باشد در بسیاری از موارد تصویر با نویز همراه می شود.
_ افت شدید و غیر طبیعی ولتاژ در مسیر های کوتاه، به طوری که برای روشن کردن دوربین هایی که در نقاط دور تر قرار دارند مجبور خواهید شد که ولتاژ آداپتور مرکزی را بالا ببرید ، این کار برای دوربین هایی که در فاصله نزدیک تر به آداپتور قرار دارند بسیار مضر است.
_ معمولا برای پایین آمدین هزینه تولید از قرار دادن لایه شیلد آلومنیومی برای گرفتن نویز در هنگام تولید، اجتناب میشود که این امر موجب پیدایش و یا افزایش نویز در تصاویر خواهد شد.
_ اگر دقت کرده باشید در مواقعی که کابل دوقلو را از یکدیگر جدا میکنید ، اگر این کار را به آرامی و با دقت انجام ندهید قطعا باعث باز شدن درز کنار کابلها و پاره شدن آن ها می شود .
_ عدم امکان استفاده از این نوع کابل برای پروژه هایی با مساحت های بالا
_ عدم امکان استفاده از این کابل برای مواقعی که کابلکشی دوربین ها هم مسیر باشد ( به دلیل حجیم شدن کابل ها و عبور نکردن از لوله یا محفظه های مورد نظر)

 

جمع بندی :

 

همانطور که مشاهده میکنید دلایل استفاده نکردن از نوع کابلها بسیار زیاد تر از مزایای آنهاست . لذا استفاده از این نوع کابل برای انجام پروژه های مداربسته به وجدان و انصاف کارشناس و مسئول پروژه برمیگردد. اگر به دنبال کمیت هستید و کیفیت برایتان اهمیتی ندارد میتوانید از این کابل در پروژه های استفاده کنید.
اما هدف ما از نوشتن و انتشار مقاله های آموزشی در این صفحات ، بالا بردن سطح آگاهی و اطلاعات فنی افراد است .
مشتریان ، دوستان ، همکاران و دنبال کنندگان مطالب ما همه از آن دسته افرادی هستند که هرگز کیفیت را فدای کمیت نخواهند کرد .
انتشار بعضی از مقالات و موضوعات در زمینه های مختلف در رابطه با سیستم های مداربسته که در صفحات دوربین دات کام انجام میشود ، به دلیل بازدید بالا در میان مخاطبین ، گاهی باعث ناراحتی و دلخوری بعضی از همکاران و وارد کننده های محصولات غیر استاندارد شده و همچنین عنوان و آموزش روش های صحیح نصب برای نصاب ها و تکنسین های عزیز نیز گاهی با اعتراض روبرو می شود.
اما با وجود تمام این مسائل رسالت و هدف ما رساندن اطلاعات صحیح به دست همه مردم است و تا خداوند متعال یاری دهد در انتشار مطالب به صورت مداوم و گفتن حرف حق کوتاهی نخواهیم کرد.

 

همچنان از طرح پیشنهادات و انتقادات سازنده شما عزیزان استقبال خواهیم کرد.
پیروز و سربلند باشید.