کلاه برداری یا کلاه گذاری کدام یک صحیح تر است؟!!!

 

مقاله ای برای همکاران دوربین مداربسته

 

در سالهای اخیر ماجرای ارسال لیست قیمت در بین همکاران بسیار باب شده است و می خواهیم در این مقاله به خصوصیات صحیح یک لیست قیمت اشاره کنیم و کمی افشاگری کنیم. با ما همــــــراه باشید

همیشه به یاد داشته باشید که لیست قیمت را فقط با قیمت مصرف کننده در دست داشته باشید و هرگز چیزی به اسم قیمت همکار تهیه نکنید.. دلیل آن هم بسیار واضح است چون بالاخره ممکن است این لیست به دست افراد غیرهمکار برسد و عموما از نظر بیزینسی و سیاست های فروش این کار صحیح نیست. همچنین در بسیاری از موارد شاهد این هستیم که افرادی که مصرف کننده هستند و برای مصرف شخصی خودشان قصد خرید یک سیستم مداربسته را دارند این راه را یاد گرفته اند و خود را همکار معرفی می کنند و متاسفانه به راحتی قیمت همکار را به دست می آورند و در نهایت با همان قیمت خرید خود را انجام می دهند. این موضوع یعنی یک فاجعه ، با کمال تاسف باید بگوییم که در این صنف هم مثل باقی اصناف افرادی هستند که در دل بازار کار می کنند که به صورت کاملا عمدی و برای اینکه فروش خود را بالا ببرند، به مشتری خود طوری تخفیف می دهند که از عرف و اصول آن خارج شده و با حاشیه سود بسیار کم ، جنس خود را می فروشند.

برای مثال بنده به عنوان یک مشتری در بازار دوربین مداربسته شروع به جستجو می کنم و یک برند را انتخاب می کنم باز هم به عنوان مثال برند مورد نظر من داهوآ است. در بازار ما بیش از ده ها مجموعه هستند که خود را نماینده رسمی داهوآ معرفی می کنند و گارانتی معتبر ارائه می دهند. خب در این مرحله من کمی سردرگم می شوم و به اینترنت رجوع می کنم و شروع به جست و جو برای فروشندگان دوربین داهوآ می کنم. وب سایت های بی شماری را می یابم که همه باز هم خود را نماینده رسمی داهوآ در ایران معرفی می کنند.

در فروشگاه های آنلاین قیمت ها را با یکدیگر مقایسه می کنم ،( اینجا لازم هست که بگوییم دوستانی هم هستند که بر اصول و قواعد کار پایبند هستند و هرگز قیمت همکاری را پیش مشتری فاش نمی کنند. )

بالاخره تصمیم میگیرم با یکی از آنها تماس بگیرم . بعد از شنیدن پاره ای از توضیحات مبنی بر اینکه آنها نماینده رسمی داهوآ در ایران هستند در جواب می گویم که بنده مشتری واقعی هستم و مثلا تعداد 10 عدد از فلان مدل دوربین داهوآ را به همراه دستگاه ضبط نیاز دارم و آماده پرداخت نقدی هستم. قبل از اینکه از فروشنده درخواست تخفیف کنم از آن شخص محترم می شنوم که اگر نقدی خرید کنید 10درصد تخفیف دارید و ارسال آن هم رایگان است و با این اوصاف از آنها یک پیش فاکتور دریافت می کنم .

هر انسانی برای پول خود ارزش قائل است و اینکه بتواند جنس را زیرقیمت بازار تهیه کند باعث خوشحالی اش می شود و این امر کاملا طبیعی است.

خصوصا ما ایرانی ها که در چانه زدن هنگام خرید زبانزد دنیا هستیم.

خب در این لحظه متوجه می شوم که این فروشنده که ندیده و نشناخته در ابتدای امر به من 10 درصد تخفیف می دهد ، حتما می توانم از جای دیگر با تخفیف بیشتر خرید کنم. به وب سایت بعدی زنگ می زنم و اینبار می گویم که من چون نقدی خرید می کنم 20 درصد تخفیف از جای دیگر دارم !!!!!!!

فروشنده بالافاصله در جواب به من 25 درصد تخفیف می دهد و می گوید که چون ما نماینده رسمی هستیم و واردات مستقیم داریم و همه بازار از ما تهیه می کنند به شما 25 درصد تخفیف می دهم چون شما خریدتان نقدی است. این فرایند ادامه دارد تا اینکه در نهایت من می توانم با 30 درصد تخفیف دوربین داهوآ خود را تهیه کنم و خوشحال باشم از خرید خوبی که کرده ام…

نظر شخصی بنده این است که متاسفانه به دلیل وجود تحریم هایی که این چند ساله بر کشور ما تحمیل شده و عدم رعایت قوانین جهانی از جمله کپی رایت و سایر چیزهای دیگر باعث شده ما ایرانی ها خودمان شآن و شخصیت و انسانیت خودمان را فراموش کنیم. عنوان چنین موضوعی خیلی تلخ است هم برای من که نویسنده این مطلب هستم و هم برای شما که خواننده آن هستید ، چون هر دوی ما ایرانی هستیم و وطن خود را به یک اندازه دوست داریم ولی از طرفی هم نمی توان واقعیت ها را فراموش کرد.

عمل زشتی در بازار ما رواج پیدا کرده به نام زیرفروشی که این اصطلاح را خود بازاری ها روی این کار گذاشتند و معنای آن فروش کالای زیر قیمت لیست و قیمت مجاز است. این کار بزرگترین ضربه را به پیکر نیمه جان بازار ما می زند و باید بگوییم که با ادامه این حرکت فاتحه بازار و بعضی از برند ها رسما خوانده خواهد شد.

به عنوان مثال عرض می کنم که برند هایک ویژن یک برند بسیار مرغوب و جا افتاده نزد بازار ایران است ولی متاسفانه آن هم مثل برند داهوآ  به شکل قاچاق در بازار موجود است و هم بدون گارانتی معتبر و زیرفروشی یافت می شود و تعداد کسانی که روی اصول واقعی و درست آن را میفروشند بسیار انگشت شمارند.

وجود چنین مسائلی باعث می شود که مشتری ها جرآت نکنند از شرکت های اصلی و یا وب سایت های مرجع خرید کنند چون قیمت آنها بالاتر از این افراد است.

از میان محدود دوستان و همکارانی که قانون قیمت همکاری و مصرف کننده را رعایت می کنند هم افرادی پیدا می شوند که با بی توجهی و غیرعمدی در نهایت همان عمل زیرفروشی را انجام می دهند، بدون اینکه مطلع باشند.

به این شکل که من یک مشتری هستم که از قوانین قیمت همکاری اطلاع دارم و این را فهمیده ام که تامین کنندگان دوربین مدار بسته برای یکدیگر یک قیمت با تخفیف همکاری لحاظ می کنند. خب من به راحتی خودم را یک همکار معرفی می کنم و به واحد فروش این شرکت ها ،  یک شماره تلفن و یک آدرس غیر واقعی می دهم و آنها هم به راحتی لیست قیمت را برای من ارسال می کنند و به بنده تخفیف همکاری می دهند.

چگونه جلوی زیرفروشی را بگیریم؟

جمله معروفی از گاندی به خاطرم آمد که می گوید:  نمونه تغییری باش که می خواهی در جهان ببینی

در مورد اینکه نمی توان به تنهایی جلوی عمل زیرفروشی را گرفت هیچ شکی نیست. چون این موضوع بیشتر از اینکه به اقتصاد مربوط باشد به فرهنگ ما مربوط می شود. به عنوان مثال همانطور که هنوز فرهنگ رانندگی ما مشکل دارد و سالهاست مسئولین در حال فرهنگ سازی هستند، شاهد تخلف و مشکلات بسیاری در این زمینه هستیم. پس در اولین قدم باید خودمان از قوانین پیروی کنیم تا بتوانیم باقی افراد را هم از تخلف نهی کنیم.

یک راه بسیار راحت این است که از همکار بخواهیم یک تصویر از کارت ویزیت و درخواست لیست قیمت همکاری با سربرگ خود را برای ما ارسال کنند. البته این نوع پیشگیری هم همیشه کارساز نیست و افراد متخلف همیشه برای تخلف و ارتکاب ناهنجاری راه هایی دارند . ابزار قدرتمندی به نام فوتوشاپ وجود دارد که می توان با استفاده از آن به راحتی این قانون را دور زد . به هرحال موضوعی که به عنوان نکته دوم باید بگوییم ، اطمینان و احراز هویت همکاران است که می توانید از هر راهی که صلاح می دانید از آن مطلع شوید.

نکته سوم :

بزرگنمایی

یکی دیگر از مشکلات ما که باز هم ریشه در فرهنگ جدید و غالب شده امروزی ما ایرانی ها دارد ، بزرگنمایی بی مورد یا همان دروغگویی به شکل مدرن است. شکل آن به این گونه است که در قسمت مشخصات فنی دستگاه ها و دوربین ها حتما لازم نیست که تمامی فیلدها را پر کنیم. به عنوان مثال اگر دستگاهی دارای مشخصات شاخصی نیست لازم نیست از واژه های انگلیسی بی مورد برای پرکردن کادر مشخصات فنی استفاده کنیم و یا قسمتی که امروزه بسیار به چشم می خورد قابلیت های دوربین است که معمولا به شکلی غیرواقعی بیان می شود. مثل WDR   و DWDR  که دوستان و همکارانی که قصد سواستفاده از این واژه ها را دارند دقیقا می دانند که چه موقع از آن ها استفاده ابزاری کنند.

ما سعی کنیم که برای درک بهتر مفاهیم و القاء آن به مشتریان و مصرف کنندگان حدالامکان از واژه های انگلیسی کمتر استفاده کنیم و تا جایی که امکان دارد مسیر را برای درک بهتر مشتری از جنس و کالای مورد نظر هموار کنیم تا در نهایت سایه اعتماد را برای مشتری خود فراهم کنیم تا به خرید نهایی ختم شود.

مطالب ریز و درشت در این زمینه متاسفانه بسیار است و هرچه بگوییم باز هم نیاز به ارائه اینگونه مطالب احساس می شود. از این رو لازم دانستیم که بخاطر وجود حس مسئولیت نسبت به یکدیگر (همکاران) و مشتریان و مصرف کنندگان نهایی این مطلب را منتشر کنیم.

امید است با نشر این مقاله ، قدمی هرچند کوچک در راه اصلاح الگوی کسب و کار دوستان فروشنده برداشته باشیم.

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 50
دوست نداشتم: 37
میانگین امتیازات: 1.35

4 دیدگاه در “کلاه برداری یا کلاه گذاری کدام یک صحیح تر است؟!!!

ببینید شما فقط مشتری در نظر بگیرید حاشیه سودو بیخیال همه در حالت رقابت برای سود کم با تعداد زیاد مشتری هستند این مسله خیلی عادیه عنوان نقد عرض میکنم بازار دوربین مداربسته بزرگتر از گوشی موبایل نیست مسلما جنس قاچاقشم بیشتر نیست شما میبنید مشتری الان موبایل که میخره به راحتی میتونه از همه جا قیمت بگیره تو این شرایط دیگه خیلی کم پیش میاد بعضیا با قیمت بالا به مشتری قالب کنن او بازار ایران واژه زیر فروشی معنی نداره وقتی شرکت مبدا داهوا به گفته شما ده تا نمایندگی تو ایران داره خوب واضح که اینا با سود کم و تخفیف هزارتا وعده دنبال جذب مشتری هستند اینجا دیگه زیر فروشی نمیشه گفت . به نظر من بزرگترین مرض صنف دوربین اهمیت ندادن به نیاز مشتری هست که باعث چنین مشکلاتی شده همه فقط دنبال اینن بیشتر سود کنن

بله دوست عزیز شما تا حدود زیادی حرف حساب رو میزنید ولی منظور ما به طور مشخص افرادی بوده که اصلا اصول و قواعد فروش رو رعایت نمیکنند و یا به قول خودمانی هیچی مرامی در کسب و کارشون ندارند . به همین دلیل این مطلب رو نوشتیم.
به هر حال از توجه شما و نظر شما سپاسگزاریم

گله شما کاملا بی مورده این اتفاق در مورد 2 برند بدرد نخور یعنی داهوا و هایکویژن اتفاق افتاده ولی برندهایی مثل پاناسونیک اکسیس و…. بازار درست خودشونو دارند معلومه شما خودت یکی از آون کلاه بردارها هستی چون تیترت مذخرفه

با سلام
برندهایی که نام برده شده در جهان رتبه اول و سوم فروش رو دارند
شما بهتره اطلاعاتتون رو کامل کنید بعد تشریف بیارید اظهار نظر کنید
از لحن نوشتن شما مشخصه که چقدر بهتون بر خورده پس همین کار هارو امثال جنابعالی دارید انجام میدید
اگر تا به حال حتی یکبار برند های اکسیز و یا پاناسونیک را از نزدیک دیده باشید خواهید دید اونها اصلا داخل بازار نیستند و دست کسبه محترم نیمی افتند و فقط دست شرکت های نماینده رسمی اونهاست.
باز هم پیشنهاد بنده این هست که تشریف ببرید کمی اطلاعات و تجربه در مورد بازار دوربین مداربسته کسب کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *