ریکاوری تصاویر و اطلاعات دوربین مداربسته

قبل از توضیح هر موضوع در این رابطه باید بگوییم که وقت گرانبهای خود را جهت ریکاوری و بازیابی اطلاعات هارد دیسک دستگاه ضبط دوربین مداربسته توسط نرم افزارهای ریکاوری اطلاعات که برای ویندوز و کامپیوترها موجود است تلف نکنید.
برای اینکه بتوانید این موضوع را بهتر درک کنید یک هارد که داخل دستگاه ضبط دوربین مداربسته در حال کارکردن است را از آن جدا کنید و برای آزمایش به یک کیس کامپیوتر متصل کنید. بعد از ورود به درایو این هارد خواهید  دید که اطلاعات داخل آن با فرمت ناشناخته ذخیره شده اند و با هیچ نرم افزار Player و پخش کننده فایل های تصویری قابل پخش نیستند.

بنابراین خواهیم فهمید که هم دستگاه های ضبط دوربین مدار بسته بدون شک اطلاعات خود را کدگذاری می کنند و تنها راه انتقال و پخش تصاویر ذخیره شده در داخل هارد دیسک های دستگاه های ضبط مداربسته فقط و فقط به وسیله خروجی گرفتن نرم افزاری از خود دستگاه DVR  یا NVR  می باشد.

 

 

حال به مقوله ریکاوری این اطلاعات می پردازیم:

 

Layerslider3

 

پاک شدن و از بین رفتن اطلاعات دوربین مداربسته عموما به دو شکل اتفاق می افتد، یا به صورت فرمت کردن از طریق خود دستگاه که ممکن است عمدی یا غیر عمدی باشد و یا به اصطلاح بد سکتور گرفتن هارد دیسک که می توان آن را یک بدشانسی به شمار آورد.

به هرحال الان در چنین وضعیتی اطلاعات شما از بین رفته است و ما به شما می گوییم که چه راهی برای بازیابی اطلاعات شما وجود دارد.

دوستان عزیز توجه داشته باشید که بازیابی اطلاعات دوربین مداربسته به چند نکته کلیدی بستگی دارد.

نکته اول : توجه داشته باشید که دستگاه ضبط شما بسته به میزان فضای ذخیره هارددیسک و کیفیت تصاویر و از همه مهمتر بازه زمانی مشخص شده، قادر به ضبط چند روز از تصاویر بوده است. به عنوان مثال اگر دستگاه شما طوری تنظیم شده است که 50 روز اطلاعات را ذخیره کند طبیعی است که در روز پنجاه و یکم یک روز از اولین روز ضبط شده را پاک می کند. و به عبارتی بازنویسی اطلاعات انجام میگیرد. در این حالت شما قادر نخواهید بود اطلاعاتی که خود دستگاه روی آن بازنویسی کرده را برگردانید. مثلا در مواردی شاهد بودیم که افراد تقاضای باز گرداندن اطلاعات دوربین خود را که مربوط به یکسال گذشته بوده داشتند که متاسفانه این امر امکان پذیر نیست. توصیه میکنیم که اگر اطلاعات ذخیره شده برای شما مهم است حتما به صورت دوره ای از آنها بک آپ دستی گرفته و روی هارد دیسک های اکسترنال نگهداری کنید.

نکته دوم : سعی کنید در مواجهه با چنین مواردی هارددیسک را از دستگاه خود جدا نکنید و پس از اطمینان کامل از اینکه اطلاعات شما پاک شده است آن را فورا به شرکت هایی که به صورت تخصصی عملیات بازگردانی اطلاعات را انجام می دهند برسانید.

بعد از ریکاوری اطلاعات توجه داشته باشید که باید هارد را روی همان دستگاه گذاشته و دقت کنید که دستگاه به صورت اتوماتیک هارد را برای بار اول فرمت نکند، سپس از گزینه بک آپ می توانید تصاویر از دست رفته خود را بازگردانی کنید.

و در آخر نکته ای که بسیار حائز اهمیت است اینکه در زمان پاک شدن اطلاعات هرگز هارد دستگاه را به کامپیوتر و یا دستگاه دیگر جهت تست کردن ، متصل نکنید.