آیا دوربین های مدار بسته قابل هک هستند؟

در ابتدا باید به معنای هک بپردازیم. هک یعنی نفوذ به نقاط و مکانهایی که برای کاربران عادی غیر قابل انجام است. هک به منظورهای مختلفی انجام میگیرد که در این مقاله از تعریف آن اجتناب می کنیم اما در هر شرایط و به هر منظور هک کردن برابر قانون تجاوز به حریم افراد است و جرم محسوب می شود.

آیا سیستم های مدار بسته قابل هک شدن هستند یا خیر؟

در این مورد باید بگوییم پاسخ این سوال مثبت است. سیستم مدار بسته نیز مانند همه سیستم های مجازی و فیزیکی دنیا قابل نفوذ است. اما می توان با انجام کارهایی، از نفوذ افراد هکر جلوگیری کرد.

کارهایی که باید برای حفظ امنیت سیستم ها انجام شود تا از هک شدن سیستم جلوگیری شود :

همیشه به خاطر داشته باشید که رمز عبور دستگاه ضبط خود را ( DVR-NVR) از حالت پیش فرض تغییر دهید. یعنی زمانی که نصاب دوربین سیستم را به شما تحویل می دهد باید بعد از خروج نصاب از محل رمز عبور دستگاه تعویض شود.

تعویض رمز عبور باید به صورت دوره ای انجام شود و هر چند مدت یکبار اینکار انجام شود. توجه داشته باشید که رمز دستگاه طوری مشخص شود که به راحتی قابل حدس زدن نباشد.

اجزای تشکیل دهنده رمز عبور باید از ترکیبی از اعداد و حروف بزرگ و کوچک باشد. مانند :     0098IRan

مورد مهم دیگر که باید رعایت شود : هرگز رمز عبور وای فای شبکه خود را در اختیار افراد ناشناس قرار ندهید. هنگام وارد کردن رمز عبور همیشه از اینکه مانیتور و صفحه کلید شما در دیدرس کسی نباشد اطمینان پیدا کنید.

اگر از سیستم انتقال تصویر اینترنتی استفاده میکنید ، باید بسیار مراقب باشید تا آدرس IP استاتیک شما به دست کسی نیوفتد . چون با لو رفتن آن یکی از موانع برای رسیدن به تصاویر دوربین ها از سر راه هکر ها کم می شود.

دستگاه های ضبط دوربین مداربسته همیشه این حالت ایمنی را دارند که پس از وارد کردن چند باره رمز اشتباه به حالت قفل دربیایند و از وارد کردن مجدد رمز تا چند دقیقه جلوگیری میکنند.

هنگامی که کارتان با دستگاه ضبط خود تمام شد از منو دستگاه خارج ( Loge Out ) شوید ، که اگر کسی پشت سر شما برای ورود به منوی دستگاه اقدام کند نتواند وارد سیستم شما شود.

مورد آخر هم این است که باید توجه داشته باشید که اگر از نرم افزار برای دیدن تصاویر روی کامپیوتر یا لب تاپ خود استفاده می کنید، همیشه یک رمز عبور برای ورود به برنامه مطابق با همان حالتی که در رمز عبور اشاره شد، به آن اختصاص دهید تا کسی نتواند وارد آن شود. با انجام این کار ها به درستی می توانید نفوذ هکرها را به حداقل رسانده یا از نفوذ آنها به طور کلی جلوگیری کنید.