آموزش و بررسی منوی OSD

اصطلاح OSD مخفف شده از واژه های On Screen Display menu می باشد. به معنای منوی تنظیمات دوربین که روی صفحه نمایش داده می شوند است.

توجه داشته باشید منویOSD تنها در دوربین های آنالوگ و یا (AHD (AHD-HDSDI-HDCVI-HDTVI-AHD وجود دارد. و کارایی این منو فقط تنظیمات تصویر دوربین می باشد. در دوربین هایی که از خود سیم دارند مثل دام و بولت، OSD منو یک کلید دارد که روی کابل دوربین تعبیه می شود و می توان به راحتی با فشردن آن و حرکت دادن آن به چهار جهت اصلی وارد منو شد و تنظیمات را انجام داد. اما در دوربین صنعتی این منو به پشت دوربین منتقل شده است و به شکل 5عدد کلید مجزا قرار داده شده است.

برای انجام تنظیمات OSD منو باید حتما از خود دوربین اینکار انجام شود. یعنی اینکه برای مشاهده تنظیمات باید تصویر خروجی دوربین را حتما ببندید. اگر دوربین از نمایشگر شما دور باشد عملا این کار یا قابل انجام نیست و یا به سختی از طریق بی سیم و یا تلفن با وجود دو نفر انجام می شود. برای رفع این مشکل دستگاهی ساخته شده است که UTC نام دارد.

با استفاده از این دستگاه که یک فیش BNC مادگی و یک فیش BNC نری دارد ابتدا کابل دوربین را از پشت دستگاه ضبط DVR جدا می کنیم بعد فیش BNC مادگی خارج شده از دستگاه UTC را به پشت DVR وصل می کنیم. به عبارت دیگر این دستگاه باید بین کابل تصویر دوربین و قبل از ورودی به DVR قرار بگیرد. با انجام این کار می توانید با استفاده از کلیدهایی که روی دستگاه UTC قرار دارد به منوی دوربین دسترسی داشته باشید، که تغییرات را به راحتی در نمایشگر رویت خواهید کرد. قیمت دستگاه UTC نسبت به کارایی که دارد بسیار مناسب است.

آموزش تنظیمات داخلی OSDمنو :

در OSDمنوی دوربین های مدار بسته، در هر برند و مدل از دوربین های موجود در بازار این منو ممکن است به اشکال متفاوت باشد اما در همه آنها پارامترهایی وجود دارد که بین همگی مشترک است و فقط با جابجایی این پارامتر ها تفاوت ها ایجاد می شود.

پارامترهای موجود در OSDمنو :

 

که میزان حرکت شاتر را نمایش می دهد ……………………. SHTTER/AGC  .

همگام سازی …………………….SYNC

افزایش یا کاهش فیلترWDR به صورت دیجیتال …………………………D-WDR

فیلتر نور مازاد که می تواند کم یا زیاد شود …………………… HLC

فیلتر نور پس زمینه که می تواند کم یا زیاد شود ……………….. BLC

تغییر دادن کنترل به صورت خودکار یا دستی ………………………… AGC

افزایش یا کاهش میزان درخشندگی …………………….. BRIGHTNESS

افزایش یا کاهش حساسیت به نور ……………. SENSE-UP

کاهش یا افزایش نویز به صورت سه بعدی که در بعضی از مدل به شکل 2DDNR (دوبعدی)…….. 3D-DNR

تنظیم میزان بزرگنمایی به صورت دیجیتال ………………………… DIGITA ZOOM

تنظیم حالت تشخیص شب و روز به صورت اتوماتیک یا دستی …………….DAY/NIGHT

پیشنهاد ما برای انجام کارهای شما به شکل ساده تر و مطمعن تر استفاده از دستگاه UTC می باشد که با کمی جستجو در اینترنت وبسایت هایی را خواهیم یافت که فروشنده این دستگاه ارزان قیمت هستند. البته به زودی در وبسایت دوربین دات کام 2rbin.com نیز این محصول بای عرضه قرار خواهد گرفت. پرداخت هزینه برای خرید این دستگاه، حکم یک ابزار خوب و مفید را دارد که در همه پروژه های مدار بسته می توانید از آن استفاده کنید.