نکاتی در مورد کارهایی که دوربین های مدار بسته نمی توانند انجام دهند

متاسفانه باورها و توقعات غلط در بین بعضی از مشتریان ما را مجبور به نوشتن این مقاله آموزشی کرده است، پس با توجه به مواردی که ذکر می شود امیدواریم در پیشبرد و بالا بردن سطح آگاهی و اطلاعات هموطنانمان نقش کوچیکی ایفا کنیم.

نکته اول :

توقعات اشتباه از دوربین های چرخشی

متاسفانه بعضی از مشتریان بر این باورند که در تصاویر ضبط شده این دوربین ها، مثل حالت زنده آن میتوان تصویر را به اطراف چرخاند و اتفاقاتی که در آن زمان افتاده را با جستجو دوربین مشاهده کرد. در این باره باید بگوییم که این باور کاملا غلط است. چون وقتی که دستگاه تصویری را ضیط می کند شما فقط قادر خواهید بود که همان را مشاهده کنید.

نکته دوم :

بزرگنمایی و ترمیم تصاویر زوم شده بیش از ابعاد واقعی
حتما در فیلم ها و سریال پلیسی دیده اید که تصاویر دوربین مدار بسته را زوم می کنند و مثلا چهره افراد را که مخدوش است به وسیله نرم افزار بازسازی کرده و آن را واضح می کنند. در این باره باید بگوییم که این کار تا حدودی امکان پذیر است ولی در دستگاه های ضبط دوربین که در اختیار مردم است، چنین امکانی وجود ندارد و فقط چنین برنامه هایی در اختیار نیروهای انتظامی و سازمان های مربوطه است که آن هم تا حد معقولی می تواند این کار را انجام دهد و در فیلم ها همانند جلوه های ویژه و اتفاقات مصنوعی آن هم بیشتر زمینه تخیلی دارد تا اینکه به واقعیت نزدیک باشد.

پس یادمان باشد که هر چقدر دوربین ما با کیفیت هم باشد از تصاویر ضبط شده آن امکان زوم و بازسازی تصاویر که چهره مخدوش و غیر واضح را در آن به حالت قابل شناسایی و واضح در بیاورد امکان پذیر نیست.

نکته سوم :

توقعات از دوربین های پلاک خوان

  عموما دوربین هایی که برای خواندن پلاک وجود دارد، سه دسته کلی دارند.

دسته اول : دوربین هایی که با کیفیت بالا هستند و فقط می توان با دقت در تصاویر ضبط شده پلاک خودروها را حدس زد و آن ها را مشاهده کرد.

دسته دوم : دوربین های پلاک خوان که تحت نرم افزار کارکرده و سیستم مجزا از سایر دوربین ها دارند که در مقاله های گذشته به طور کلی درباره مکانیزم آن به همراه فیلم توضیح کامل داده شده است.

دسته سوم : دوربین های پلاک خوان کنترل ترافیک شهری که با خواندن تگ موجود در لایه های پلاک می تواند پلاک خودروها را بخواند که در مقاله ای که در گذشته درباره دوربین های پلاک خوان انتشار داده ایم توضیحات کامل داده شده است.

پس باتوجه به این نکات دانسته ایم که دوربین هایی که در بازار موجود است قابلیت خواندن پلاک و ثبت آن در دستگاه ضبط ما را ندارندو نباید چنین توقعی از آنها داشته باشیم. نهایت کاری که می توان در این باره کرد، تهیه یک دوربین با کیفیت و دستگاه ضبط خوب که بتوان با مراجعه به تصاویر ضبط شده آن، نگه داشتن تصویر در حال پخش ، پلاک را با چشم عادی و کمی دقت رویت کرد.

نکته چهارم :

باورهای غلط درباره دوربین های بی سیم

متاسفانه دسته زیادی از مردم بر این باورند که می توان از دوربین های بی سیم در فواصل طولانی استفاده کرد. این باور به کلی اشتباه است. همانطور که در مقاله های قبل به مزیت ها و معایب دوربین های بی سیم اشاره کردیم می دانیم که معایب آن خیلی بیشتر از مزایای آنها است.

همیشه این را به خاطر داشته باشید که اگر یک دوربین بی سیم تهیه کنیم فقط می توان کابل انتقال اطلاعات آن به دستگاه را حذف کنیم و در هر صورت باید برای تامین برق آن یک سیم کشی به نزدیک ترین منبع برق انجام شود.

این را هم بدانید که برای تامین برق دوربین نمی توان از باطری استفاده کرد چون اگر از قوی ترین باطری ها هم استفاده کنیم در نهایت چند روز دوربین روشن خواهد ماند و در آخر باید آن را تعویض یا شارژ کرد که این کار در سیستم مدار بسته به هیچ عنوان استاندارد نیستو توصیه نمی شود.

مورد دیگر درباره دوربین های بی سیم این است که اگر یک دوربین بی سیم را در یک محیط کاملا باز قرار دهیم  برد آن تا نهایت 50 تا 60 متر خواهد بود و در محیط های بسته به ازای هر دیوار معمولی چیزی حدود 10 تا 15 متر از برد آن کاسته خواهد شد. همچنین باید بدانیم که کیفیت در این دوربین ها معمولا ثبات ندارد.

نکته آخر :

 توقع درباره ضبط طولانی مدت تصاویر دوربین ها

به یاد داشته باشید برای محاسبه میزان فضای مورد نیاز و یا اینکه بدانیم برحسب تعداد دوربین ها و فضای ذخیره ای که در اختیار داریم، نرم افزار فراوانی وجود دارد که می تواند به ما بگوید که مثلا با وجود 8 عدد دوربین مدار بسته با کیفیت 3/1 مگاپیکسل و فضای 2 ترابایت می توان چند روز ضبط داشته باشید.

در اکثر این محاسبات و با توجه به هارد ها و ذخیره سازها تصاویر به صورت ماکسیسمم حدود 12 تا 15 روز در نهایت برای ما نگهداری می شوند و برای ذخیره چیزی بیشتر از آن، باید متحمل هزینه های سنگینی شد.

پس بدانید دوستانی که ادعا دارند دستگاه آنها قابلیت ضبط تصاویر در یک یا چند ماه را دارد، فقط و فقط قصد فریب مشتریان را دارند و به فکر فروختن کالای خود در همان لحظه و استفاده از نقدینگی آن هستند. امیدواریم با انتشار این مطلب در آگاه سازی جامعه نقشی ایفا کرده باشیم.