عیب یابی سیستم های مداربسته

در این مقاله قصد داریم به نکات کلیدی در مورد عیب یابی سیستم های مداربسته بپردازیم.

عیب یابی دوربین مداربسته همیشه یکسان نیست و موارد پیشامده میتوانند متفاوت باشند ولی در این آموزش به مهمترین عیب ، یعنی قطع شدن تصاویر میپردازیم .

قبل از هر چیز باید بگوییم که به همراه داشتن ابزار مناسب ، چه در نصب و چه در زمان عیب یابی  ، تنها برای سهولت و انجام کار به شکل استاندارد می باشد.

بعضی از دوستان متاسفانه به داشتن ابزار مناسب برای عیب یابی ، اعتقاد خاصی ندارند و همیشه هم به مشکل میخورند و یا در انجام عیب یابی ها نه تنها عیب اصلی را برطرف نمیکنند هیچ ، یک عیب جدید هم به سیستم اضافه میکنند.

به همراه داشتن یک دوربین سالم جهت تست و یا یک دستگاه پخش تصویر ( کواد ، DVR) و همچنین مانیتور کوچک با ورودی BNC جدای از ابزار آلات واجب اصلی ، بسیار در رفع اشکال سیستم به شما کمک خواهد کرد.

توجه داشته باشید یکی از بهترین و مهم ترین ابزار تست و بررسی در سیستم های مداربسته اهم متر (مولتی متر) دیجیتال می باشد ، این آموزش نیز برفرض وجود اهم متر نوشته شده است.

 

قطع شدن تصاویر:

 

در هنگام قطع تصاویر چه باید کرد؟

 

اولین حرکت ، اطمینان از وجود برق در دوربین ها می باشد ، به این شکل که اگر دوربین ها دارای چراغ هستند ( معمولا در پشت دوربین های صنعتی چراغ وجود دارد) که اگر روشن باشد نشانه وجود برق است و یا اگر دوربین ها ،  دید در شب ، و از نوع لامپ دار (IR LED) باشند ، به راحتی دو دست خود را جلوی دوربین گرفته و محیط تصویر برداری را تاریک میکنیم . همچنین میتوان انگشت خود را روی سنسور موجود که در بین لامپ های ریز روی دوربین قرار دارد ، نگه داشت تا دوربین به حالت شب سوئیچ کند .

 

با تاریک کردن محیط تصویر دوربین لامپ های مادون قرمز آن باید روشن شود، در غیر اینصورت برق قطع است.

در مواردی هم که هیچکدام از این امکانات وجود ندارد ، یعنی چراغی پشت دوربین نباشد و جلوی آن نیز لامپ مادون قرمز نداشته باشد ، ناچار به این هستید که از این مرحله عبور کنید و مراحل دیگر را مورد بررسی قرار دهید.

در مرحله بعد ، قبل انجام هر گونه تست ، به وسیله اهم متر کابل های برق را برای وجود اتصالی تست کنید . نحوه تست کابل برق دقیقا مانند تست اتصالی کابل تصویر است که در ادامه مطالب بیان خواهد شد. توجه کنید که تست اتصالی برای کابل برق فقط و فقط در حالتی است که برق شما دوازده ولت است یعنی برق 220 را به آداپتورهای تعبیه شده در نزدیکی دوربین نداده باشید و حتما از تغذیه مرکزی استفاده کرده باشید.

 

البته برای دوستانی که کمتر آشنایی دارند باید بگوییم که اگر چراغ های مادون قرمز یک یا چند دوربین روشن شد و چراغ های یک یا چند دوربین دیگر روشن نشد ، باید به سراغ آداپتور های آنها بروید ویا قسمت تامین برق دوربین ( که شامل ورودی برق 220 ، آداپتور ، سر فیش DC  و  یا ترتیب سیمها .مثبت و منفی) را بررسی کنید.

اگر از تغذیه مرکزی استفاده میکنید و نتیجه بررسی ها عدم وجود برق ، در دوربین ها بود ، با اهم متر خروجی برق دوازده ولت آداپتور مرکزی را چک کنید.

( برای اینکار باید اهم متر را روی حالت DC قرار دهید و اگر اهم متر شما بر اساس اعداد مقیاس بندی شده است ، آن را روی 200 قرار دهید ، که مقیاس عددی آن دوصفر ممیز صفر می شود . 00/0 . سپس یک سر سوزن مشکی رنگ اهم متر را روی پیچ خروجی منفی و سوزن قرمز رنگ را روی پیچ مثبت قرار دهید. اگر عددی که روی صفحه اهم متر ،  نمایش داده می شود ، به صورت منفی بود ، یعنی منفی و مثبت شما جا به جا ست. پس از نمایش عدد مورد نظر که نشان دهنده خروجی ولت است ، بین 11/20 تا 14 ولت بود ، آداپتور مرکزی شما به درستی کار میکند ، اگر عدد نمایش داده شده از 11/20 کمتر بود بدانید که آداپتور مرکزی باید تعویض شود و یا عدد شما از 14 بیشتر بود متاسفانه احتمال سوختگی دوربین ها بسیار زیاد می باشد . حالت بعدی هم ممکن است که عدد معادل صفر باشد و یا تغییری نکند )

پس حتما یکی از این سه نتیجه راخواهید گرفت :

حالت اول :

آداپتور مرکزی شما سالم است.

باید به سراغ مسیر عبور کابل برق از شروع تا پایان که به فیش DC دوربین میرسد بروید و آن را بررسی کنید.

حالت دوم :

ولتاژ خروجی آداپتور مرکزی شما بالاست ، و متاسفانه دوربین ها از بین رفته اند.

میتوانید به تعمیر کاران مجاز و در صورت وجود گارانتی آن را تحویل شرکت گارانتی دهید. اگر دوربین شما از نسل های جدید باشد و برند معتبر باشد زیاد جای نگرانی وجود ندارد ، چون در برند های معتبر از فیوز هایی که روی برد دوربین تعبیه میشود ، استفاده شده و مانع سوختن کامل قطعات روی برد می شود و میتوان با پرداخت هزینه ای ناچیز ، آن را تعویض کرد.

اینجاست که یکی دیگر از بزرگترین مزیت های استفاده از برند های معتبر ثابت خواهد شد.

 

حالت آخر ، حالت سوم :

اگر عدد روی صفحه نمایش اهم متر ، صفر است ، یا هنگام اتصال به پیچ های خروجی ولتاژ آداپتور  ، عددتغییری نمیکند ، باید به سراغ ورودی برق 220 بروید . ( حتما از فازمتر استفاده کنید ) بعد از اینکار تنها دو حالت وجود دارد . اول اینکه آداپتور برق 220 دارد ولی خروجی نمیدهد که تکلیف مشخص است و باید تعویض شود. دوم این است که ورودی برق 220 آداپتور قطع است یا به عبارتی آداپتور خاموش است.

 

مرحله بعدی برای عیب یابی قطع تصویر:

 

اگر بررسی های فوق که مربوط به قسمت برقی دوربین ها می باشد ، به درستی کار کند ، به سراغ قسمت تصویر دوربین ها میرویم.

برای شروع ابتدا به پشت دستگاه ضبط DVR مراجعه کنید. با لمس فیش های BNC و حرکت دادن آنها ، به نمایشگر دوربین ها نگاه کنید . در این حالت دو اتفاق رخ میدهد:

معمول ترین اتفاق در تکان دادن فیش های BNC پشت دستگاه ، پر پر زدن تصویر و یا آمدن و رفتن تصویر مربوطه می باشد . که با تعویض فیش مشکل به کلی برطرف می شود.

اتفاق دوم این است که در تصویر چیزی تغییر نمیکند.این موضوع به این معناست که ایراد پیش آمده از این قسمت نیست.

 

قدم بعد برای عیب یابی تست کابل تصویر است .

همانطور که میدانید ، در کابلکشی ها بر اثر سهل انگاری و یا شرایط محیطی ، ممکن است کابلها زخمی و یا پاره شوند. همچنین در مواردی زخمی شدن کابل ها منجر به اتصال قسمت شیلد بافته شده با مغزی کابل می شود.

تنها راه برای بررسی و پی بردن به اتصال و پارگی احتمالی کابل ها ، باز هم استفاده از اهم متر دیجیتال می باشد.

ابتدا فیش BNC را از پشت دستگاه جدا کنید. سپس اهم متر را روشن کرده و روی حالت بوق ( BUZZER) قرار میدهیم.

(حالت بوق یا buzzer اهم متر برای تست اتصال استفاده میشود به طوری که اگر دو سر سوزن اهم متر را به هم بچسبانید ، اهم متر ، بوق ممتد خواهد زد)

حالا یک سر سوزن اهم متر را به بدنه فیش BNC و سر دیگر سوزن را به مغزی فیش میچسبانیم.بر اثر انجام این کار ، طبیعتا اهم متر یا بوق میزند و یا نمیزند .

اگر اهم متر بوق نزند ، یعنی اتصالی وجود ندارد اما این بدین معنا نیست که کابل حتما سالم است ، چون اگر کابل پاره هم شده باشد باز هم اهم متر بوق نخواهد زد.

وقتی اهم متر بوق بزند یعنی اتصالی وجود دارد. یعنی شیلد به مغزی کابل چسبیده است و یا سوکت BNC اتصالی دارد که با نگاهی ساده میتوان به اتصالی فیش پی برد و در صورت وجود آن را درست کرد.

اما در صورت سالم بودن فیش باید به سراغ سر دیگر کابل ، که فیش BNC  آن به دوربین متصل است، بروید.

در این مرحله نیز ، باید از سالم بودن فیش اطمینان پیدا کنید. اگر فیش سالم باشد و اهم متر همچنان بوق بزند ، بد ترین حالت عیب در سیستم به وجود آمده است.

بد ترین حالت ، به معنای اقتصادی و ضرر مالی و هزینه ای نیست بلکه یعنی سختی کار برای پیدا کردن قسمت اتصالی است ، چون ممکن است در طول مسیر هر کجا این اتفاق رخ داده باشد. پس باید با دقت کل مسیر را بررسی کرد. ( در مواقعی که کابل مورد نظر به همراه دسته کابل های دیگر از لوله یا محفظه هایی عبور کرده که امکان دسترسی به آن نباشد ، عاقلانه ترین کار ، کشیدن یک کابل جدید است.)

اما در مواقعی ممکن است بوق اهم متر بسیار ضعیف باشد که این نیز به دو معنی میتواند باشد. حالت اول این است که اگر طول کابل شما خیلی زیاد باشد ، اهم متر توانایی فرستادن ولتاژ در تمام طول کابل و برگشت آن را ندارد ولی تشخیص اتصالی را داده است که طبق روش ذکره شده عمل خواهیم کرد. اما در حالت دوم که ممکن است رخ داده باشد ، بوق ضعیف به معنای وجود اتصال کوچک است به شکلی که ممکن است یک یا دو تار از شیلد افشان بافته شده به قسمت مغزی کابل شما چسبیده باشد که معمولا این اتفاق در سر کابل های و قسمت فیش ها اتفاق می افتد ، اما برای بررسی آن باید از راه ذکر شده در حالت قبل استفاده کرد.

 

در ادامه مطالب باید بگوییم که تقریبا به همه نکات کلیدی اشاره شد ، و اگر باز هم با وجود همه این تست ها و روشن شدن لامپ های مادون قرمز دوربین ها، تصاویر همچنان قطع باشد ، تنها دو حالت آخر وجود دارد.

حالت اول این است که چیپ تصویر ( برد الکترونیکی تصویر واقع در داخل دوربین ) سوخته باشد.

و حالت آخر ، مشکل در دریافت و پخش تصاویر توسط دستگاه ضبط می باشد که با به همراه داشتن و استفاده کردن از یک دستگاه اضافه میتوان این دو حالت را از یکدیگر تشخیص داد.

 

مهم ترین قسمت این مطلب

 

نکاتی که باید حتما از ابتدای کار ، در نظر داشته باشید :

اول اینکه باید بدانید سیستمی که قرار است به بررسی آن بپردازید ، از اول مشکل دار بوده یا اخیرا دارای عیب شده و از اول به درستی کار میکرده است .

دلیل اهمیت این موضوع این است که اگر بدانید از اول سیستم سالم بوده است ، میتوانید به راحتی احتمالات پاره شدن و یا اتصال کوتاه کابل ها ، بر اثر زخمی شدن در لوله ها و محل های صعب العبور را از مراحل تست و بررسی خط بزنید. ولی توجه داشته باشید که باز هم ممکن است قسمتهایی از کابل ها که در دسترس است و یا محافظی مثل لوله و داکت یا ترانک ندارند ، بر اثر شرایط جوی و محیطی یا خرابکاری تعمدی ، دچار صدمه شده باشند ، ولی باز هم تشخیص و تعمیر آن ساده تر از حالتیست که در دسترس نباشند.

نکته مهم دیگر :

در این آموزش به صورت کلی  و تشریحی ، عمده عوامل ایجاد عیب و راه های رفع آن مطرح شد ، و دانستن این موارد بسیار لازم و مهم است ، اما در مواقعی که شک شما به کابل ها باشد و اگر مجبور به بررسی طول مسیر آنها شدید ، میتوانید برای تبدیل کردن شک خود به یقین در مورد وجود ایراد از کابل ها ،  دوربین مورد نظر را از جای خود باز کنید و با یک کابل کوتاه( که دو سر آن فیش BNC سالم و تست شده وجود دارد )که برای تست به عنوان ابزار با خود به همراه دارید ، به صورت مستقیم به دستگاه وصل کنید ، همچنین با یک آداپتور 12 ولت 2 آمپر سالم برق دوربین را تامین کنید ، اگر تصویر وصل شود یعنی یقین پیدا خواهید کرد که ایراد از کابل هاست و اگر تصویر نیامد ، مشخص می شود که خود دوربین یا دستگاه ضبط ایراد دارد و میتوانید تست و بررسی کابل ها را که سخت ترین و زمان بر ترین کار است را از مراحل خود با خیال راحت حذف کنید.

 

مسائلی نظیر نویز در تصاویر و مشکلات دیگر در کارکرد صحیح سیستم های مداربسته آنالوگ و همچنین عیب یابی سیستم های مداربسته تحت شبکه را در آموزش های آتی برای شما عزیزان به صورت رایگان در همین رسانه منتشر خواهیم کرد.

همچنان ما را با طرح پیشنهادات و انتقادات سازنده در جهت بهبود کیفی آموزش ها یاری فرمایید .

پیروز و سربلند باشید .